Najczęstsze przyczyny rozwolnienia u psa

Każdy opiekun psa powinien być świadomy i odpowiedzialny za jego samopoczucie i życie. Wiele potencjalnych chorób u zwierząt udaje się uniknąć dzięki umiejętnie przeprowadzonej profilaktyce. Jednak nawet zapewniając psu najlepsze warunki, musimy liczyć się z zagrożeniami czyhającymi na naszego psiaka.

Czym jest biegunka?

Biegunka to stan kliniczny polegający na zwiększeniu częstotliwości i objętości wydalanego kału, w połączeniu z rozrzedzeniem czyli zwiększeniem ilości wody. Biegunka nie jest chorobą samą w sobie ale ważnym objawem towarzyszącym wielu jednostkom chorobowym.
Przyczyny rozwolnienia u psa

Biegunka najczęściej spowodowana jest nieumiejętnym doborem karmy lub przekarmieniem zwierzęcia. Należy spróbować wtedy zmienić rodzaj karmy lub ilość porcji. Tego typu biegunka powinna zakończyć się po kilku dniach. Jeżeli jednak trwa on dłużej, należy zgłosić się do weterynarza, w celu diagnozy. Do poważniejszych przyczyn powodujących rozwolnienie u psa można zaliczyć:
-choroby nerek,
-choroby wątroby,
-nosówka,
-parwowiroza,
– choroba Addisona.

Szczególnie ważnym dla postawienia odpowiedniej diagnozy i określenia przyczyny pojawienia się biegunki jest określenie miejsca jej pochodzenia i sprawdzenie czy rozwolnienie dotyczy jelita grubego czy jelita cienkiego. Należy zapewnić psiakowi odpowiednia opiekę, ze względu na jego ogólne osłabienie, niechęć do ruchu i szybką utratę kilogramów.