Karmienie zwierząt gospodarczych
W większości gospodarstwach rolnych zlokalizowanych na terenie naszego kraju znaleźć możemy zwierzęta hodowlane. Najpopularniejsze na Polskich gospodarstwach jest bydło hodowane na ubój, trzoda chlewna oraz drób. Możemy jednak spotkać się również z krowami mlecznymi lub końmi, które hodowane są w celach rekreacyjnych. Niezależnie od tego jaki gatunek zwierząt znajduje się na danym gospodarstwie oraz w jakim celu są one hodowane najważniejszym aspektem ich hodowli jest prawidłowe odżywienie. To właśnie prawidłowa dieta umożliwia zadbać o odpowiedni stan stada, a także uzyskać oczekiwane cechy takie jak duża masa mięśniowa, wzrost nieśności u kur lub ilości wytwarzanego mleka u krów. Każdemu gospodarzowi zależy na tym, aby jego hodowla przynosiła największe zyski, uzyskać to można jedynie dzięki prawidłowemu odżywianiu zwierząt.
Naturalna żywność, czy sztuczne dodatki?
Osoby nie związane z hodowlą rolną często nie zdają sobie sprawy z tego w jaki sposób żywione powinny być zwierzęta gospodarcze. Klienci najczęściej oczekują w pełni naturalnego żywienia zwierząt przeznaczonych na ubój lub tych, które produkują jaja lub mleko. Jednak najbardziej optymalne zyski daje połączenie żywienia naturalnego z dodatkami w postaci paszy lub specjalnych odżywek. Za podstawę diety większości zwierząt hodowlanych na terenie naszego kraju uznaje się między innymi siano, kiszonkę lub wysłodki dla koni.
Większość pożywienia tworzone jest bezpośrednio przez gospodarzy i pochodzą one z upraw rolnych pozyskanych w ciągu roku pracy. Często jednak wykorzystywane są profesjonalne dodatki takie jak pasze lub odżywki – to właśnie dzięki nim zwierzęta szybciej rosną, są zdrowsze ze względu dostarczenia im niezbędnych mikro i makroelementów. Pasze i odżywki często pomagają również walczyć z różnymi chorobami i schorzeniami, które mogą wpłynąć negatywnie na liczebność stada co może odbić się na zyskach gospodarza. Zachowanie dobrego stanu zwierząt hodowlanych wymaga stworzenia optymalnej diety łączącej naturalne pasze i żywność, z tymi tworzonymi przez producentów. Ważne jest również odpowiednie dobranie paszy i odżywek do gatunku zwierząt, ich wieku i wielkości, a także do aktualnych potrzeb. W tym wyborze pomóc gospodarzom może weterynarz, który na podstawie uzyskanych danych podpowie, który preparat najlepiej sprawdzi się w danym przypadku.
Hodowla zwierząt jest naprawdę trudnym zadaniem, na którego efektywność wpływają różne czynniki zewnętrzne. Każdemu gospodarzowi zależy na tym, aby dostarczyć swoim klientom najwyższej jakości produkty w postaci mięsa, jajek lub mleka. Jednak każdy gospodarz dąży również do zwiększenia swoich zysków, dzięki którym będą mogli rozwijać i rozszerzać działalność swojego gospodarstwa. W pełni naturalne odżywianie zwierząt często uniemożliwia uzyskania najbardziej optymalnych zysków, dlatego włączenie pasz i preparatów jest niezbędne – warto pamiętać jednak, że podawane są one w najniższej niezbędnej ilości.