Najpopularniejszymi metodami skrawania jest: frezowanie – nadawanie kształtu rowkom i płaszczyznom, toczenie – jest obróbką zewnętrznych i wewnętrznych powierzchni kształtu brył obrotowych, wiercenie- wykonywanie otworów i ich rozwiercanie. Wszystkie elementy do oprzyrządowania maszyn jest wykonany z wysokiej jakości surowców. W skład oprzyrządowania maszyn wchodzi: kły tokarskie, imadła, brzeszczoty, obciągacze diamentowe, oprawki, redełka, szczęki tokarskie, trzpienie, tuleje, ściernice Diamentowe oraz uchwyty wiertarskie jak i tokarskie.
Rodzaje oprzyrządowania
Imadło jest to urządzenie przeznaczone do mocowani danych elementów poddawanych obróbce ręcznej jak i maszynowej. Imadła dzielimy na dwa rodzaje: imadła ślusarskie jak i imadła maszynowe. Urządzenia te składają się z pary szczęk, które dzięki śrubie napędzanej pokrętłem zaciskamy. Imadła profesjonalne mają nieco bardziej złożoną budowę, w której skład wchodzi: korpus, elementy, które pozwalają na mocowanie imadła do stołu oraz przeguby posiadające podziałkę kątową. Najbardziej popularnymi i stosowanymi imadłami są to imadła ślusarskie stałe, imadła maszynowe obrotowe jak i imadła ślusarskie obrotowe. Dzielimy również imadła biorą pod uwagę ich zastosowanie, dzielimy je na: imadła ślusarskie i stolarskie. Produkowane są one z wysokiej jakości materiałów posiadają one gwarancję trwałości, precyzji oraz niezawodnego działania przez długie lata.
Kły tokarskie obrotowe są narzędziami podtrzymującymi lub mocującymi obramiany materiał. Dzielimy je ze względu na budowę: kły tokarskie stałe i obrotowe. Kły tokarskie stałe zbudowane są z trzech części: roboczej, cylindrycznej jak i chwytu. Najczęściej stosowane są przy pracach tokarskich ciężkich, jest to możliwe dzięki posiadanej sztywności. Natomiast kły obrotowe przeznaczone są do konika tokarki, nie występuje wtedy tarcie pomiędzy częścią roboczą kła obrabianym przedmiotem, a zawdzięczamy to obrotowej końcówce. Otrzymamy również kły składane, posiadające końcówki wymienne.
Obciągacze diamentowe stosowane są do profilowania jak i ostrzenia ściernic ze spoiwem ceramicznym, po to aby usunąć niezanieczyszczonej czy stępionej warstwy materiału. Obciągacze diamentowe wieloziarniste można stosować do obciągania ściernic bardzo twardych takie jak np. diamenty czy barazon. Odpowiednie chłodzenie jak i odpowiednio dobranie wielkości usuwanego materiału. Obciągacze jednoziarniste wyróżniają się umieszczeniem dużego ziarna diamentowego w uchwycie. Dobór wielkości diamentu jest zależne od średnicy tarczy ściernej jak i jej szerokości. Natomiast obciągacze wieloziarniste doskonale nadają się do obciągania prostego, przy dużych prędkościach skrawania oraz przy nadawaniu kształtu na prosty.
Tuleje redukcyjne służy do redukowania różnicy średnicy trzpienia a gniazdem, w którym będzie montowany, dzięki temu mamy możliwość zamontowania narzędzia skutecznie i wygodnie. Stosujemy je w wiertłach jak i frezach, tuleje pomagają wykonać pracę efektywnie ( https://artykulytechniczne.pl/tuleje.html ) .
Tuleje służą również do redukcji bądź powiększenia chwytu Morse’a, wykonane są one w normie DIN 228. Aby dowiedzieć się w jakiego posiadaniu stożka jesteśmy należy znać szerokość stożka w najszerszej jego części. Przeważnie tuleje są szlifowane na wewnątrz jak i wewnątrz, a stożek jest hartowany. Otrzymamy trzy rodzaje tulei redukcyjnych:
- tuleja redukcyjna PTPa 1751 DIN – 228
- tuleja redukcyjna długa PTPb 1761 DIN – 228
- Tuleja przedłużająca 1764 DIN – 228
Tuleja redukcyjna PTPa jest najczęściej stosowana, gdyż daje możliwość na stosowanie różnych wielkości wierteł bez zależności wielkości stożka jaki on posiada. Producentem tulei jest firma Bison – Bial.
Uchwyty tokarskie samocentrujące są narzędziami służącymi do mocowania detali różnego rodzaju, stosowane są głównie do frezarek jak i wiertarek. Dzięki uchwytom trzy szczękowym mamy możliwość mocowania detali kształtu okrągłego, lecz uchwyty dwu szczękowe dają możliwość mocowania detali kształtu kwadratowego jak i prostokątnego. Najczęściej produkowane są one z żeliwa jak i stali.Zaletą uchwytów tokarskich jest doskonałe tłumienie drgań podczas obracania detalu. Najczęściej stosowane są uchwyty trzy szczękowe, z mocowaniem ręcznym wykonane z żeliwa, posiadają one trzy szczęki, które za pomocą dokręcania kluczem zaciskają się do środka uchwytu. Komplet szczek składa się z dwóch ich par: szczeki zewnętrzne jak i szczęki wewnętrzne, klucza do uchwytu jak i śruby mocującej. Uchwyt tokarski standardowy składa się z:tarczy spiralne, pokrywki, kółka zębatego, szczek tokarskich, klucza oraz korpusu. Zadaniem klucza jest dokręcanie oraz odkręcanie szczęk.