Wciągarka samochodowa – rodzaje i zastosowanie

Wciągarka samochodowa jest bardzo praktycznym urządzeniem, mającym zastosowanie przy wyciąganiu pojazdów z rowów czy piachu. Na rynku jest wiele modeli ręcznych i elektrycznych, dlatego podczas wyboru sprzętu należy zwrócić uwagę na parametry.

Do czego służy wciągarka samochodowa?

Podstawowym zadaniem urządzenia jest wyciąganie samochodów z błota, piachu, błota i rowu. Jest wykorzystywane również do usuwania drzew i zwodowania łodzi. Wyciągarki 12V są montowane w samochodach terenowych, pojazdach użytkowych i służb ratowniczych. Sprzęt służy też do wciągania na lawetę, uszkodzonego auta. Podczas zakupu trzeba kierować się zastosowaniem sprzętu.

Należy zwracać również uwagę na dane techniczne, m.in. na długość liny, rolki, pręty ściągające, dźwignię sprzęgła. Nowoczesne urządzenia korzystają z przekładni planetarnej, zapewniającej właściwy moment wyciągania. Na stronie https://terenowiec.pl/pl/483-wyciagarki-12v można wybrać odpowiedni rodzaj wyciągarki 12 V. Dostępne są też części, akcesoria oraz dodatki.

Kiedy sprawdza się wyciągarka samochodowa ręczna?

Wyciągarka samochodowa ręczna jest prostym urządzeniem mechanicznym. Sprzęt można użyć do wyciągania i przenoszenia przedmiotów czy elementów o dużej wadze. Przydatny staje się podczas kolizji i wypadku. Można wyciągarkę wozić w bagażniku, bo jest mała, lekka i nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Dzięki uchwytom zwalniającym linę gwarantuje stabilność przy pracy.

Ręczna wyciągarka wyposażona jest w zabezpieczenie przeciążeniowe, podwójną przekładnię oraz mechanizm, by zapewniała bezpieczną obsługę sprzętu. Bez potrzeby używania dużej siły, można nią wyciągać pojazdy nawet do 2,5 tony. Sprawdza się także na placach budów.

Czym charakteryzuje się wyciągarka elektryczna?

Wyciągarka samochodowa jest zaawansowana, więc każdy model jest wyposażony w silnik, hamulec i zestaw sterowania. Podczas wyboru urządzenia jednym z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę jest uciąg, który powinien wynosić 1,5 x dopuszczalna całkowita masa pojazdu. W przeciwnym razie sprzęt będzie nieprzydatny. Istotną rolę odgrywa moc silnika elektrycznego (5-10 KM) oraz napięcie.

Sprawdzają się wyciągarki elektryczne 12 V, ale warunkiem zadowolenia podczas użytkowania, jest dopasowanie modelu do miejsca, w którym będzie wykorzystywany. Pracę usprawniają właściwie dobrane akcesoria i dodatków. Podstawą jest oczywiście pilot przewodowy, gdyż umożliwi wygodnie i bezpieczne korzystanie z urządzenia, niezależnie od warunków zastosowania.